- przez Kamila
To nieprawda, że przyjemności i wyjątkowe przeżycia dużo kosztują! Tak jest też z czytaniem, bo ebooki i książki można mieć za darmo. I nie, zupełnie nie trzeba mieć w tym celu opasłej biblioteki w domu. Tylko skąd brać darmowe ebooki i książki? Albo chociaż kupić je taniej?
Jakiś czas temu podzieliłam się wpisem o wdzięcznym tytule: Skąd wziąć pieniądze na przyjemności i fajne doświadczenia? Przekonuję tam, że ciekawe przeżycia, nowe doświadczenia i odkrywanie nie muszą rujnować budżetu. Oczywiście inaczej wygląda to w przypadku małych przyjemności. Jeszcze innego podejścia wymagają podróże, wyjazdy i inne atrakcje wielkiego kalibru.
By nie było to jedynie puste gadanie, wskazuję tam mnóstwo użytecznych sposobów na oszczędzanie, tańsze atrakcje i dodatkowe pieniądze. Niektóre z nich to praktyczne wskazówki, inne to właściwie sposoby na planowanie i myślenie o budżecie. Dla wszystkich tych, którzy są ciekawi świata i chcą przeżywać życie w pełni, jednak martwią się o pieniądze. O darmowych książkach też tam wspominam! Czuję, że teraz czas iść dalej i rozwinąć niektóre z tych sposobów. Mam nadzieję, że z czasem powstanie z tego seria całkiem użytecznych wskazówek!
Zobacz
ToggleTanie, a nawet darmowe ebooki i książki
W wyżej wspomnianym wpisie napisałam, że dom bez książek nie oznacza głupoty. W telegraficznym skrócie: istnieje krzywdzące, może podświadome przekonanie, że liczba papierowych książek w domu świadczy o oczytaniu i poziomie mądrości. To oczywiście nieprawda. Zamiast więc kupować i gromadzić kolejne papierowe książki, zwłaszcza te, które czyta się jednorazowo, możesz wydać te pieniądze na coś innego.
Tylko jak w takim razie zaspokoić potrzebę czytania, nieważne czy dla rozrywki, czy rozwoju? Co, jeśli tą prawdziwą przyjemnością, a nawet niesamowitym przeżyciem jest właśnie czytanie jako czynność? Odpowiedź to oczywiście czytać tanie albo nawet darmowe książki i ebooki. Co kto lubi!
Skąd brać darmowe ebooki i książki lub chociaż kupić je taniej? Co, jeśli interesują Cię wyłącznie darmowe książki na Kindle? Jak cieszyć się przyjemnością czytania, a przy mieć pieniądze na inne doznania? Oto kilka praktycznych sposobów na darmowe i tańsze ebooki oraz książki. Z większości sama korzystam w praktyce.
Ciekawe czy dotyczą w jakiś sposób też Was?
Lecimy!
Biblioteki – darmowe książki, a nawet ebooki
Zbyt oczywiste? Jeszcze nie tak dawno to było moje podstawowe źródło, jeśli chodzi o darmowe książki. Odkąd mam czytnik rzadziej. A teraz, kiedy biblioteki bywają raz otwarte, raz zamknięte, niestety nie korzystam. Żeby jednak nie było tak pesymistycznie! Po pierwsze, w bibliotekach swobodnie można znaleźć za darmo topowe pozycje i bestsellery. Autorzy poczytnych książek często wręcz sami prezentują im swoje nowości! Czasem trzeba jednak na nie poczekać w kolejce czytelników. Oprócz darmowych książek, biblioteki coraz częściej oferują też dostęp do darmowych ebooków.
Aktualnie biblioteki są już otwarte! Konkretną ofertę książek, dostęp do darmowych ebooków i zasady działania bibliotek mogą się jednak różnić. Dlatego najlepiej sprawdzajcie konkretne biblioteki na bieżąco.
Czytnik + darmowe ebooki
Wbrew pozorom, darmowych ebooków, które są zupełnie na poziomie, jest całkiem sporo. Nie wierzycie? Przejrzyjcie ofertę darmowych ebooków z Wolne Lektury albo Wikiźródła. Jak to możliwe? Mnóstwo kultowych książek przeszło do domeny publicznej i są za darmo do pobrania. Oznacza to, że utworom tym wygasły prawa autorskie majątkowe (w Polsce musi minąć 70 lat od śmierci autora). Istnieją też darmowe ebooki, które nigdy nie były objęte prawami autorskimi o charakterze majątkowym i są dostępne do darmowego użytku. Nic tylko korzystać! Sama przeczytałam tak kilka książek na Kindle.
Czytnik + abonament na ebooki
To jest to, co aktualnie namiętnie uskuteczniam. A dokładniej czytnik Kindle + abonament w Legimi. Są też inne abonamenty, na przykład w Empiku. W skrócie, dostęp do ebooków nie jest darmowy. Płaci się jednak nie za konkretny tytuł, a czasowy dostęp do bogatej biblioteki ebooków, często też audiobooków.
Abonament w Legimi testuję od blisko 4 miesięcy i jestem zadowolona. W cenie jednej książki mam miesięcznie dostęp do 10 pozycji na czytnik Kindle. Ebooki te zostają w dalszym okresie rozliczeniowym, a ja po prostu dodaję kolejne nowe. W pakiecie jest też nieograniczony dostęp na innych urządzeniach + audiobooki. Wiem jednak, że do wyboru jest kilka wariantów abonamentu w różnych cenach. Najpierw jednak przetestujcie ten typ czytania za darmo przez 7 dni. Jeszcze inną opcją jest też zakup czytnika wraz z abonamentem. Kto wie, może to właśnie dla Was? 🙂
Od początku przeczytałam aż 20 ebooków na Kindle! Dla mnie to ogromna liczba, nawet mimo tego, że zwykle czytam kompulsywnie, czyli albo dużo, albo wcale. Oczywiście pewnie niedługo będę mieć nieco mniej czasu na to, ale co przeczytane, to już moje.
Oczywiście żeby czytać ebooki nie trzeba mieć profesjonalnego czytnika, już nie mówiąc o Kindle. Tak naprawdę czytać można na dowolnym urządzeniu elektronicznym: komputerze, smartfonie albo tablecie. Czytnik ebooków to jednak całkiem inne doświadczenie. No i kiedyś się zwraca!
Wymiana albo sprzedaż na facebookowych grupach sprzedażowych, Allegro, Vinted i OLX
Sprzedaż używanych książek w internecie ma się dobrze. Widać to na wszelkich grupach sprzedażowych na Facebooku, ale też na portalach sprzedażowych. Tanich książek spokojnie można szukać na Olx, Allegro czy Vinted. Czasem ktoś sprzeda coś taniej, za koszt przesyłki, wymieni się lub odda jakiś tytuł zupełnie za darmo.
Pro Tip: konkretnych tytułów warto szukać na tematycznych grupach sprzedażowych. Przykładowo, kultowe książki w tematyce minimalizmu prędzej znajdziecie na dedykowanych grupach, gdzie siedzą minimaliści na Facebooku niż na tych typu „Sprzedaż książek”.
Księgarnie z tanimi książkami
Nowe, papierowe książki za niewielkie pieniądze. Tanich księgarni jest coraz więcej, a tam mnóstwo książek z przeróżnych dziedzin. Mnie zdarzyło się tam kupić przewodniki turystyczne i książkę kucharską. Może kiedyś skuszę się na jakieś piękne albumy, bo takich tam też nie brakuje!
Antykwariaty
Przyznam szczerze, że z antykwariatów korzystałam dawno temu, kupując tam jakieś szkolne podręczniki. Wiem jednak, że niektóre z takich punktów to miejsca wręcz kultowe. Na pewno jest to dodatkowa atrakcja dla fanów miejsc z klimatem.
Targi, wydarzenia, bookcrossing, stragany, eventy książkowe
Czytaniu książek towarzyszy mnóstwo ciekawych wydarzeń. Teraz w pandemii oczywiście z tym ciężej, ale stereotypowo książki wcale nie zalegają na domowych półkach. Przeciwnie, krążą, są w obiegu, a ludzie chętnie się nimi wymieniają lub odsprzedają za grosze.
Sprzedaż książek
Chcesz kupić nowe książki? Sprzedaj te stare, już przeczytane. Oczywiście mówię o tych papierowych, nie ebookach. Niektóre tytuły z łatwością można puścić dalej. Więcej miejsca, trochę dodatkowych pieniędzy na inne przyjemne doznania.
A co warto czytać, by doświadczyć czegoś nowego, odkryć albo mieć super przyjemność? O tym opowiem innym razem! Możecie też śledzić mnie na Instagramie, gdzie na bieżąco dzielę się ciekawymi przeżyciami, doświadczeniami i miejscami. Czytelniczymi również ;).
Znacie jeszcze jakieś sposoby na darmowe ebooki i książki? A może polecacie konkretne tytuły książek?
Z uściskami,
Kamila