- przez Kamila
Darmowe muzea w Krakowie to temat, który mocno mi towarzyszył, gdy mieszkałam w Krakowie. Zacznijmy jednak od początku…
Jest niedziela. Chodzimy po mieście pieszo, spacerem – Śródmieście, Rynek, Planty, Kazimierz. Jest leniwie, nic się nie dzieje. Zaglądamy do jakiejś knajpki, może zjemy lody. Turystów sporo, ludzie chodzą aż za wolno, w tle słychać ulicznych grajków, gołębie nie odpuszczają i panoszą się, gdzie popadnie. Kręcimy się po urokliwych uliczkach, choć wszystkie drogi i tak prowadzą na krakowski rynek.
Czy tak nie wygląda typowa niedziela w Krakowie? Ja podobny scenariusz przerabiałam wiele razy. I tę rutynę dnia niedzielnego w Krakowie łamałam często wizytą w muzeum. Szczególnie że niedziela to czas, kiedy kilka muzeów można było zwiedzać za darmo! Prawda jest jednak taka, że dziś te najlepsze krakowskie muzea odwiedzicie bezpłatnie w inne dni tygodnia. Jakie muzea w Krakowie mają darmowe wejściówki w konkretne dni? Oto aktualna lista najciekawszych muzeów w Krakowie za darmo!
AKUALIZACJA: Kraków i darmowe muzea: styczeń 2023
Zobacz
ToggleMuzea za darmo w Krakowie – w jakie dni?
Tak naprawdę każde publiczne muzeum w Krakowie można zwiedzać bezpłatnie. Wynika to z zapisu w ustawie, a celem jest bezpłatny dostęp do kultury dla wszystkich… Niestety, dotyczy to tylko jednego, wybranego dnia w tygodniu, kiedy to można zwiedzać dane muzeum za darmo. Różne są też godziny otwarcia w dni darmowe. Niegdyś idealnym dniem do zwiedzania za darmo była niedziela, obecnie jest to wtorek! Ale także w inne dni znajdziecie muzeum albo galerię sztuki, którą odkryjecie zupełnie za darmo!
Wyświetl ten post na Instagramie
Post udostępniony przez Kamila | eksperientalnie.pl (@eksperientalnie)
Muzea w Krakowie – darmowe dni, godziny otwarcia i wskazówki
Oto szczegółowa rozpiska dni, w które odwiedzicie ciekawe muzea w Krakowie bezpłatnie. Zwykle są to wystawy stałe, choć polecam sprawdzać, co dokładnie wchodzi w darmowe wejście i korzystać!
Muzea w Krakowie za darmo – aktualna lista 2023
ZOBACZ TEŻ:
POZNAŃ NA WEEKEND – JAKIE ATRAKCJE WARTO ZOBACZYĆ?
LUBLIN – CO ZOBACZYĆ I ROBIĆ, BY DAĆ SIĘ ZASKOCZYĆ?
Darmowe muzea Krakowa w tygodniu
Poniedziałek
Fabryka Schindlera to muzeum, do którego niektórzy przemierzają setki kilometrów z całego świata, by doświadczyć tego miejsca. Nowoczesne, interaktywne, w miejscu, w którym ta historia wydaje się wciąż żywa. Nikt stamtąd nie wychodzi obojętny! Wiem, bo w Fabryce Schindlera byłam dwa razy. Tu jednak wizytę planujemy z wyprzedzeniem: w poniedziałki za darmo zwiedza się od 10 do 14. Pozostając w klimacie i w okolicach Kazimierza, nie sposób jest w poniedziałek pominąć Starą Synagogę na Szerokiej, gdzie wejdziecie za darmo do godziny 14.
Jeśli akurat w poniedziałek zwiedzacie Rynek w Krakowie, macie szczęście! Bo właśnie wtedy między 11 a 15 wejdziecie za darmo na Wieżę Ratuszową. To dobry czas na klasyczne zwiedzanie, czyli Wawel i darmowe wystawy na Zamku Królewskim. Tu jednak również konieczne jest wcześniejsze odebranie wejściówek na zwiedzanie w godzinach 9:30−13:00.
Darmowe muzea w Krakowie w poniedziałek:
Fabryka Schindlera
Stara Synagoga
Wieża Ratuszowa
Zamek Królewski
Wtorek
Obecnie Muzeum Narodowe w Krakowie zwiedzamy za darmo we wtorki. A szkoda, bo co to były za czasy! Teraz to właśnie we wtorek do wyboru jest mnóstwo oddziałów i placówek muzealnych. Poniżej szczególnie rozpisałam się o tych, które można zwiedzać za darmo, są ciekawe, ale i dość uniwersalne – nie tylko dla koneserów sztuki czy historii!
Muzeum Narodowe
Muzeum Narodowe w Krakowie to liczne oddziały i wystawy, które można zwiedzać za darmo we wtorki. Zlokalizowane są też w różnych częściach miasta. Ja przede wszystkim polecam wybrać się do Gmachu Głównego na 3 Maja 1 – szczególnie jeśli jesteście w Krakowie tylko na wycieczce i szukacie muzeum przez duże M!
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie to tak naprawdę trzy duże wystawy:
- 1. Galeria „Broń i Barwa w Polsce”
- 2. Galeria Rzemiosła Artystycznego
- 3. Galeria Sztuki XX wieku (ulubiona!)
Dlaczego warto iść właśnie to do Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie?
- Jedne z najcenniejszych zbiorów i kolekcji w Krakowie w jednym miejscu,
- imponujące i duże wystawy stałe, gdzie naprawdę jest co zobaczyć,
- każdy znajdzie coś, co go zainteresuje,
- można się rozdzielać lub w ogóle zwiedzać pojedyncze galerie,
- prawdę mówiąc, trzeba tam wracać – dlatego bezpłatne zwiedzanie to doskonała okazja!
We wtorek za darmo zwiedzicie oczywiście nie tylko Gmach Główny Muzeum Narodowego, ale też pozostałe oddziały Muzeum Narodowego. Ja polecam chociażby oddział Sukiennice z Galerią Sztuki XIX wieku na Rynku Głównymczy Dom Jana Matejki na Floriańskiej 4. Wreszcie ponownie otwarte jest Muzeum Czartoryskich na Pijarskiej 15. Wszystkie te oddziały czynne są we wtorki między 10 a 19. Innym, ciekawym oddziałem jest też Muzeum Wyspiańskiego na placu Sikorskiego 6 – jednak wpadniecie tu tylko do godziny 17.
Muzeum Etnograficzne
Drugą mocną propozycją na wtorekw Krakowie jest Muzeum Etnograficzne. Gdy mieszkałam w Krakowie, Kazimierz długo był dla mnie alternatywą dla zatłoczonego Rynku. Potem i to zaczęło się zmieniać, ale w ten oto sposób trafiłam pewnej niedzieli do Muzeum Etnograficznego. Było warto!
Muzeum Etnograficzne na placu Wolnica 1, czynne między 10 a 19, ma takie oto zalety:
- Doskonała lokalizacja na krakowskim Kazimierzu,
- bardzo długo otwarte,
- mniej lub bardziej dotyczy nas wszystkich – przeszłości, której elementy niektórzy jeszcze pamiętają,
- kolekcje i wystawy to pochwała codzienności i pozornie zwykłych doświadczeń,
- każdy znajdzie coś, co przyciągnie jego wzrok,
- mnogość przedmiotów, kolorów, form i ich niepowtarzalność nie pozwalają się nudzić.
Z pewnością wielu zaciekawią też Podziemia Rynku w Krakowie – tutaj jednak konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. Gdy zwiedzałam to miejsce, też tak było. To bardzo popularna atrakcja Krakowa! Podziemia Rynku to oddział Muzeum Krakowa, w darmowy dzień działa niestety tylko do 14. Adres dosyć łatwy do zapamiętania, bo Rynek Główny 1! A może Rynek Główny 35? Tutaj zwiedzicie za darmo wystawę stałą Muzeum Krakowa w Pałacu Krzysztofory między 10 a 18.
Z kolei na złaknionych dalekich podróży czeka Muzeum Sztuki Japońskiej Manggha – również do zwiedzania za darmo właśnie we wtorek między 10 a 18. Miłośników fotografii, choć nie tylko, wzywa też odnowione Muzeum Fotografii z oddziałami na Rakowickiej 22A oraz na Królowej Jadwigi 220. A może Muzeum Lotnictwa Polskiego? To również zwiedzicie za darmo we wtorek między 9 a 17 na al. Jana Pawła II 39.
Muzeum Archeologiczne
Wtorek to obecnie też czas na Muzeum Archeologiczne w Krakowie na Senackiej 3. Bogowie ze starożytnego Egiptu, peruwiańskie rzemiosło, a może Światowid? W Krakowie wydaje się to nieco nieoczywiste, a jednak. Krakowskie Muzeum Archeologiczne nie jest chyba specjalnie znane, o czym przekonałam się już na studiach, badając jego odbiorców. A naprawdę jest tam co zobaczyć!
Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Archeologiczne w Krakowie?
- Zlokalizowane jest blisko Rynku, choć pozornie nie tak łatwo tam trafić,
- ma piękny ogród warty zobaczenia,
- imponujące, antyczne zbiory, których nie powstydziłyby się najbardziej prestiżowe muzea na świecie,
- edukuje, ale zupełnie nie nudzi,
- zaskoczy nie tylko najmłodszych,
- są tam nawet mumie!
Wreszcie, po wielu latach, ponownie zwiedzać można też Rydlówkę na Bronowicach! Kto kojarzy „Wesele” Wyspiańskiego, ten wie, co za impreza się tam odbyła. Ja mieszkałam w okolicy i przez lata podziwiałam Rydlówkę tylko z zewnątrz. Teraz bez problemu odwiedzicie Rydlówkę za darmo we wtorek do godziny 17 – znajdziecie ją wśród urokliwych bronowickich willi i chat na Tetmajera 27.
Darmowe muzea we wtorek w Krakowie:
Muzeum Narodowe – wszystkie oddziały
Muzeum Archeologiczne
Podziemia Rynku
Pałac Krzysztofory
Muzeum Sztuki Japońskiej Manggha
Muzeum Fotografii
Muzeum Etnograficzne
Środa
Środa to czas na zwiedzanie za darmo Kamienicy Hipolitów na placu Mariackim 3. Czynne do 17. Jednak to niejedyna propozycja! W środę odwiedzić można też kilka innych ciekawych oddziałów Muzeum Krakowa. Przede wszystkim warto udać się w środę w okolicę Podgórza, gdzie zwiedzicie właśnie całkiem nowe Muzeum Podgórza na Limanowskiego 51. Również w tej dzielnicy wpadniecie do Apteki pod Orłem na placu Bohaterów Getta 15.
W środę można też zobaczyć oddział Muzeum Krakowa – Ulica Pomorska, gdzie nie tylko zobaczycie wystawę, ale też możecie zajrzeć do zachowanych cel. To miejsce robi zdecydowanie wrażenie i pozostaje w pamięci. A może macie w sobie tyle samozaparcia i wybieracie się na Nową Hutę? Pod adresem os. Centrum E 1 traficie właśnie do Muzeum Nowej Huty! Wszystkie te muzea otwarte są w środy między 10 a 17.
Dla jednych to podróż sentymentalna po latach akademickich, dla innych codzienność, a dla pozostałych coś nowego – Muzeum UJ w Collegium Maius zwiedzicie za darmo między 13 a 16. Adres to Jagiellońska 15.
Muzea za darmo w Krakowie w środę:
Kamienica Hipolitów
Muzeum Podgórza
Apteka pod Orłem
Muzeum UJ
Muzeum Nowej Huty
Czwartek
Jakie muzeum za darmo w czwartek? Odpowiedź jest jedna – to oczywiście MOCAK, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej. To propozycja nie tylko dla zajawkowiczów sztuki ponowoczesnej. Czynne aż do 19, więc spokojnie można zajrzeć popołudniem!
Darmowe muzeum w Krakowie w czwartek:
MOCAK
Niedziela
Niegdyś niedziela była najlepszym dniem na muzea za darmo w Krakowie, aż się łęzka w oku wkręci. Wolny dzień i możliwości, jakie stwarza miasto, aż się proszą, by skoczyć do muzeum czy galerii sztuki. Sporo się jednak pozmieniało! Gdzie można się wciąż wybrać? Jedną z opcji na muzeum za darmo w Krakowie w niedzielę jest Muzeum Armii Krajowej – miłośnicy historii na pewno znajdą coś dla siebie.
Darmowe muzeum w Krakowie w niedzielę:
Muzeum Armii Krajowej
Czwartek – Niedziela
Pod konie tygodnia o zwiedzanie za darmo prosi się przede wszystkim CRICOTEKA, czyli Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora. Inne propozycje darmowych muzeów w niedzielę już znacie z początku wpisu!
Od poniedziałku do piątku zwiedzać można wraz z przewodnikiem też nowość w Krakowie, czyli Krakowski Salon Ekonomiczny NBP na Basztowej 20. Czynne między 8 a 15.
Darmowe muzea w Krakowie w inne dni:
CRICOTEKA, czyli Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora
Krakowski Salon Ekonomiczny NBP
Darmowe Muzea w Krakowie i nie tylko
Jeśli chcecie wybrać się do muzeum kiedy indziej lub interesują Was płatne wystawy czasowe, na pewno przydadzą Wam się wskazówki, skąd wziąć pieniądze na przyjemności! Niezależnie czy jedziecie na wycieczkę do Krakowa, czy też tu mieszkacie, z pewnością też zainteresują Was okolice Krakowa i pomysły na jednodniowe wycieczki.
Jeśli jesteście ze stolicy lub wybieracie się tutaj w niedalekiej przyszłości, na pewno zainteresuje Was analogiczny wpis, jednak ty razem o muzeach za darmo w Warszawie.
Zwiedzacie muzea bezpłatnie? Byliście w którymś z tych muzeów? A może polecacie inne darmowe muzeum w Krakowie? Dajcie znać!
Miłego zwiedzania muzeów za darmo!
Na Instagramie dzielę się też na bieżąco ciekawymi miejscami i pomysłami na nowe doświadczenia – nie tylko w Krakowie. Zobaczcie zresztą sami!
Z uściskami,
Kamila