Krynica Morska i Hel to topowe kierunki na wakacje nad polskim morzem. Myślę, że bezwstydnie można czasem mylić te dwa regiony i to nie tylko, jeśli tam jeszcze nie byliście… Oba położone w strategicznej lokalizacji i to niedaleko Trójmiasta. Oba ulokowane niezwykle malowniczo – Hel na Półwyspie Helskim w otoczeniu Zatoki Gdańskiej, Krynica Morska na Mierzei Wiślanej między Bałtykiem a Zalewem Wiślanym.
Zobacz
ToggleHel kontra Krynica Morska – atrakcje, noclegi, restauracje
Ja odwiedziłam Krynicę Morską i Półwysep Helski w podobnym czasie i czasem muszę chwilę pomyśleć, co i gdzie było. W końcu wakacje nad Morzem Bałtyckim to przede wszystkim wyjątkowe widoki, piękne plaże i stereotypowo kapryśna pogoda. Jednak różnice między Mierzeją Wiślaną a Półwyspem Helskim są dość znaczące! Dlatego dziś na tapet biorę trzy aspekty urlopu nad polskim morzem: noclegi, atrakcje i restauracje w Krynicy Morskiej i w Helu – ale też w Juracie, Jastarni i Kuźnicy. Krynica Morska kontra Półwysep Helski – gdzie spać, jeść i co robić? I czy w ogóle warto to rozstrzygać? Zaczynamy!
Atrakcje w Krynicy Morskiej i na Helu
Gdzie czekają ciekawsze atrakcje – na Helu czy może w Krynicy Morskiej? Każdy szuka atrakcji swoją miarą. Jednym wystarczy szum morza, nagrzany piasek i łono natury. Inni chcą aktywnie spędzić czas, odkrywać nieznane, poszukiwać zabytków i historycznych smaczków. Dla jeszcze innych automaty do gry z lat 90., gofry i kiczowate pamiątki to niezastąpiony urok wczasów nad Bałtykiem. Cóż, ja polecam raczej te pierwsze atrakcje, ale nie oceniam! Co jednak ważne, zarówno Krynica Morska, jak też Hel skrywa raczej wszystkie te możliwości i rozrywki.
Atrakcje na Helu
Co ja polecam robić na Półwyspie Helskim? Niezależnie od tego, gdzie wybierzecie noclegi, wybierzcie się do więcej niż jednej miejscowości. Wystarczy wsiąść w pociąg i w kilka/kilkanaście minut dojedziecie do Jastarni, Juraty, Chałup, Kuźnicy, Władysławowa albo Helu. Można też przejść się pieszo (sprawdzone na trasie Jurata-Jastarnia!) albo pojeździć rowerem. Hel skrywa najwięcej typowych, turystycznych, ale całkiem ciekawych rozrywek – rejsy, punkty widokowe, latarnię morską, fokarium i inne nadmorskie atrakcje. Jastarnia to miły klimat nadmorskiego miasteczka. Jurata to niegdyś najmodniejszy, uzdrowiskowy kierunek nad Bałtykiem z pięknym molo. Z kolei prawdziwie sielankowy klimat zastaniecie w Kuźnicy.
Atrakcje w Krynicy Morskiej
W Krynicy Morskiej znajdziecie typowe nadmorskie atrakcje, choć ja polecam rower i wycieczki wzdłuż morza! Przystępne ścieżki rowerowe ciągną się w dwie strony od centrum miasta. W ten sposób dojedziecie do granicy z Rosją w Piaskach albo odwiedzicie najwyższą stałą wydmę w Europie, czyli Wielbłądzi Garb. Na pewno też znajdziecie jakąś względnie dziką plażę tylko dla siebie! Ciekawą atrakcją jest też rejs po Zalewie Wiślanym albo wycieczka statkiem do Fromborka.
ZOBACZ TEŻ: RODOS CZY ZAKYNTHOS – KTÓRĄ GRECKĄ WYSPĘ WYBRAĆ?
Restauracje i jedzenie – Krynica Morska kontra Półwysep Helski
Restauracje i jedzenie nad polskim morzem to temat rzeka, liczne legendy, ale też często smutna rzeczywistość. Czasem najlepiej przemilczeć ten fakt, ale w przypadku Krynicy Morskiej i Helu różnice są dla mnie dość znaczące, wyraźnie widoczne!
Krynica Morska i restauracje
Cóż, restauracje w centrum Krynicy Morskiej to akurat ten niechlubny aspekt wakacji nad polskim morzem. Trudno znaleźć miejsce, które broni się jakością albo wyróżnia czymś szczególnym. Na pewno mnie się nie udało dostąpić tego zaszczytu. Mam jednak nadzieję, że z czasem będzie się to zmieniać. W końcu świadomość tego, czym jest dobre jedzenie, nawet w formie street foodu, ciągle rośnie. Na pewno nie jest to dziś metr mrożonej zapiekanki albo niestrawna pizza.
Ciekawe restauracje na Helu
Nieco lepiej jest za to na Półwyspie Helskim. Jest kilka kultowych, choć nie zawsze tanich restauracji. Da się znaleźć niezłą smażalnię ryb, przystępne cenowo miejsca, a nawet street food się tam broni! Z czego to wynika? Powodów może być kilka. Przede wszystkim, Półwysep Helski to miejsce z tradycjami, niegdyś elitarne, a dziś trochę legendarne, dlatego głupio byłoby totalnie pójść w bylejakość. Drugim powodem jest na pewno konkurencja. Z jednej miejscowości do drugiej z łatwością można się przejechać, nawet na obiad. Stąd też niektóre restauracje i inna oferta gastronomiczna na Półwyspie Helskim trzymają niezły poziom.
Krynica Morska czy Hel – noclegi i położenie
Jeśli wciąż zastanawiacie się, gdzie wybrać się na wakacje nad morzem, zapewne noclegi to jeden z najbardziej gorących tematów! Najlepiej jakby było tanio i blisko plaży. Cóż, nad polskim morzem nie zawsze można mieć to wszystko. Nie jestem w stanie ocenić całej bazy noclegowej, ale mam pewne przemyślenia na ten temat. W końcu noclegi mają znaczenie.
Noclegi w Krynicy Morskiej
Jak wyglądają noclegi w Krynicy Morskiej? Zacznijmy od tego, że miejscowość ta w znaczniej części znajduje się na urokliwym, zielonym wzniesieniu. Tę część Krynicy Morskiej od Zalewu Wiślanego dzieli z kolei ulica Gdańska i tak też można rozdzielić… ofertę noclegową. Liczne hotele, domki, campingi, noclegi dla rodzin z dziećmi czy kwatery da się znaleźć w miarę blisko morza, ale mniej lub bardziej trzeba się nachodzić. Trudno też znaleźć atrakcyjne noclegi obok plaży w szczycie sezonu. Z kolei noclegi obok Zalewu Wiślanego, po drugiej stronie ulicy Gdańskiej, to jednak zawsze wyprawa na plażę. W tej okolicy da się jednak jeszcze upolować z dnia na dzień pokoje lub kwatery i raczej jest w miarę tanio. Jeśli więc szukacie noclegu na ostatnią chwilę, zawsze jest to jakaś opcja…
Noclegi na Helu
Na Półwyspie Helskim do wyboru mamy kilka miejscowości, a więc całkiem sporo możliwości, jeśli chodzi o noclegi nad morzem. Hel jako duża miejscowość ma tę ofertę oczywiście większą, ale nie zawsze bezpośrednio przy Bałtyku. Wystarczy też rzucić okiem na mapę Półwyspu Helskiego. Cypel, na którym znajduje się Hel, jest znacznie szerszy niż inne miejscowości na półwyspie. Zapewne podobnie dużo noclegów jest we Władysławowie, choć szczerze mówiąc, niezbyt brałam pod uwagę to miasto jako bazę wypadową. Z kolei w Juracie, Jastarni, Chałupach i Kuźnicy raczej nie da się nie nocować niedaleko morza i plaży, bo wszędzie jest blisko. 😉 W moim przypadku był to ostatni wolny pokój upolowany w Jastarni. Jako baza wypadowa była to lokalizacja idealna. No i wystarczyło przejść przez tory, aby zaraz znaleźć się na plaży. W sezonie bardzo trudno jednak o noclegi w tych mniejszych miejscowościach Półwyspu Helskiego.
ZOBACZ TEŻ: POZNAŃ NA WEEKEND – JAKIE ATRAKCJE WARTO ZOBACZYĆ?
Krynica Morska kontra Półwysep Helski – czy w moim porównaniu wygrywa to drugie? Być może. 😊 Czy to oznacza, że nie warto odwiedzić Krynicy Morskiej? Absolutnie nie! W końcu wczasy nad pięknym Bałtykiem, mniej lub bardziej udane, to zawsze niezapomniane i jednak przyjemne doświadczenie. Cała reszta to tylko ich turystyczna otoczka. A przyjemność z odkrywania nowych miejsc samodzielnie to satysfakcja gwarantowana!
Możecie śledzić mnie również na Instagramie, gdzie na bieżąco dzielę się ciekawymi odkryciami i miejscami – nie tylko nad polskim morzem! 😉
To co, Krynica Morska czy Hel?
Pozdrawiam ciepło,
Kamila