- przez Kamila
Co zobaczyć w Poznaniu, gdy ma się na to tylko weekend? Jakie atrakcje skrywa Poznań? Co robić i jakie miejsca warto odwiedzić, niezależnie od tego, czy w Poznaniu jesteście pierwszy czy też kolejny raz? Postanowiłam to sprawdzić! Zacznijmy jednak od początku…
Poznań na weekend – to się musi udać! Tak też pomyślałam o moim wyjeździe do stolicy Wielkopolski. W końcu city break to jeden z moich ulubionych typów odkrywania ciekawych miejsc. Tylko jakie atrakcje warto zobaczyć w Poznaniu w ciągu przedłużonego weekendu, by doświadczyć tego miasta, a przy tym zbytnio się nie zamęczyć? Co robić i zobaczyć w Poznaniu, by „posmakować” stolicy Wielkopolski i nie przejeść się wszystkimi atrakcjami naraz? Na te pytania znalazłam odpowiedź podczas mojego krótkiego, weekendowego pobytu w Poznaniu!
Zobacz
ToggleCo zobaczyć w Poznaniu w weekend?
Oto najciekawsze atrakcje Poznania, które zobaczycie podczas wypadu na (przedłużony) weekend. Kolejność przypadkowa, choć jeśli o mnie chodzi, mniej więcej w taki sposób po kolei odkrywałam poszczególne ciekawe miejsca na mapie Poznania. Z powodzeniem możecie potraktować moją relację jako inspirację, ale też gotowy plan na odkrywanie pod tytułem „Poznań na weekend”! Co warto zobaczyć w Poznaniu? Zobaczcie sami, jakie atrakcje skrywa stolica Wielkopolski.
Zobacz Stare Miasto w Poznaniu
Klasyka gatunku, ale nie sposób wybrać się na city break i nie zacząć od najstarszej części jakiegoś miasta, a w tym przypadku Poznania. Ba, na Rynek w Poznaniu wróciłam kilkukrotnie, przy okazji odkrywając okoliczne uliczki. Nocowałam też kilka minut od Starego Rynku, co dodatkowo pozwoliło mi się wczuć w klimat tego miejsca. To chyba najlepsza okolica noclegowa i punkt wypadowy, gdy wybieracie Poznań na weekend. Na pewno tak jest, jeśli to Wasz pierwszy raz w Poznaniu.
A jakie wrażenie robi Stary Rynek w Poznaniu? Na pewno jest wart zobaczenia, mimo że historycznie, dużo razy był przebudowywany i zmieniany. Ładny, choć nie będzie to mój numer 1 w Polsce. Przypadkiem załapałam się też na koziołki i hejnał o 12:00 na wieży ratuszowej. Tego typu atrakcje nie są szczególnie potrzebne do szczęścia, ale uszczęśliwią na pewno… dzieci. Przy okazji odkrywania centrum Poznania, szczególnie polecam zadzierać głowy w górę i podziwiać fasady kamienic – niekoniecznie tylko tych na Rynku.
Stary Browar w Poznaniu, czyli pozwiedzaj galerię handlową
Zwiedzanie galerii handlowej to ostatnia rzecz, do której zachęcam. Na pewno, gdy jedziecie gdzieś tylko na weekend i chcecie zobaczyć największe atrakcje. Jednak nie w Poznaniu! Bo to właśnie tutaj znajduje się centrum Stary Browar, czyli przestrzeń handlu i sztuki zaprojektowana z wykorzystaniem postindustrialnej architektury budynków po poznańskim browarze. W dużym skrócie: to nowoczesna architektura, ciekawe instalacje i rzeźby, ale też po prostu galeria handlowa i miejsce dla gastronomii. Co ciekawe, wokół jest dużo zieleni i terenów rekreacyjnych, dlatego jest to całkiem przyjazne miejsce do spędzania wolnego czasu. Stary Browar zwiedzać można nawet z przewodnikiem.
50% sztuka: 50% biznes – takie były pierwotne założenia. Czy te proporcje zostały zachowane? Pewnie poznaniacy będą wiedzieć lepiej. Wiadomo, jak to bywa w rzeczywistości i oczywiście mnie wydaje się, że komercyjne przedsięwzięcia tutaj rządzą. Większe wrażenie zrobił na mnie również budynek z zewnątrz niż jego wnętrza. Będąc w Poznaniu na weekend, zobaczyć zdecydowanie jednak warto!
Poleć z Poznania na Maltę
Jezioro praktycznie w środku miasta? Proszę bardzo, Poznań ma takie atrakcje! Jezioro Maltańskie, zwane też Maltą, to sztuczny zbiornik wodny, który ze względu na swoją wielkość i urokliwy wygląd, przyciąga nie tylko mieszkańców miasta. Jest tu trochę możliwości dla fanów sportów wodnych. Ciekawostką jest także kolejka wzdłuż jeziora, choć to przede wszystkim atrakcja dla dzieci. Dorośli jednak też znajdą coś dla siebie!
Ze Starego Miasta możecie wybrać się tam spacerem, przy okazji podziwiając brzegi Warty i oglądając panoramę miasta z poznańskich mostów.
Śródka i kolorowe miejsca w Poznaniu
Z okolic Malty jest już tylko kilka kroków do Śródki – dzielnicy Poznania, która słynie z kolorowych miejsc. To tutaj zobaczycie słynny mural 3D odsłonięty w 2015 roku, który nawiązuje do historii tej dzielnicy. Pełno tutaj też urokliwych knajpek i zaułków. To z pewnością dobra alternatywa dla okolic poznańskiego rynku – a zwłaszcza dobry pomysł na miły wieczór, jeśli lubicie takie klimatyczne miejsca! Na pewno warto też się tu wybrać, gdy macie czas i chcecie zobaczyć w Poznaniu coś więcej niż ścisłe centrum.
ZOBACZ TEŻ: RODOS CZY ZAKYNTHOS – KTÓRĄ GRECKĄ WYSPĘ WYBRAĆ?
Ostrów Tumski nie tylko dla fanów sacrum
A tuż za mostem czeka miejsce nieco bardziej uświęcone, a przy tym historyczne, czyli Ostrów Tumski. Tutaj zobaczycie między innymi najstarszą katedrę w Polsce – Bazylikę archikatedralną Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
To wciąż dla Was mało, by tu przyjść po sakralne atrakcje? Dodam tylko, że historycy sprzeczają się, czy to właśnie nie w poznańskim Ostrowie Tumskim odbył się chrzest Mieszka I w 966 roku, a więc i Polski. To też siedziba pierwszych władców Polski, a także miejsce ich spoczynku. Jak było naprawdę, wie pewnie tylko Mieszko I. Tak czy inaczej, katedrę można zwiedzić. A na pewno oczywiście tak trafiło się nam w niedzielę – drzwi były otwarte dla turystów i nie tylko.
Trochę profanum, czyli wyskocz na poznańskie piwo
Teraz czas na trochę uciech cielesnych. W Poznaniu nie tylko można coś ciekawego zobaczyć, ale też dobrze zjeść i napić się. Poznań to jedno z najbardziej piwnych miast w Polsce – i historycznie, i dzisiaj. Dlatego nie sposób odmówić sobie wypadu na dobre piwo. Jeśli kogoś interesują browarnicze atrakcje, Poznań na weekend brzmi więc naprawdę dobrze :D. Mnóstwo tu pubów z piwem rzemieślniczym i multitapów.
Który pub w Poznaniu wybrać? Ciężko stwierdzić! My po długim spacerze, przez przypadek zajrzeliśmy chociażby do „Piwnej Stopy” i zupełnie się nie zawiedliśmy. Duży pub w retro stylu, klimatyczny ogródek i dobre piwo! Czego chcieć więcej do szczęścia?
Podbijaj Park Cytadela i odkrywaj jego atrakcje
Początkowo byłam nieco sceptyczna, by iść zwiedzać park, zwłaszcza że w Warszawie takowych mi nie brak. Dobrze jednak, że dałam się namówić. Poznański Park Cytadela to największa, tak zielona przestrzeń w mieście, bo liczy ponad 100 ha. A co warto tam zobaczyć? Rzeźby, amfiteatr, ogrody tematyczne, pomniki, jeziorka, polany… tak naprawdę jest to ogrom miejscówek do eksplorowania. Albo po prostu weekendowego chillowania.
Najciekawsze, na co trafiliśmy? „Nierozpoznani” – instalacja artystyczna Magdaleny Abakanowicz, czyli aż 112 żeliwnych elementów, wśród których można się przechadzać. Robi wrażenie!
Podziwiaj Centrum Poznania
Z poznańskiego rynku na Jeżyce – taki oto spacer zafundowaliśmy sobie podczas ostatniego dnia pobytu w Poznaniu. Nie był to jednak nudny przemarsz, a inspirujący spacer, gdzie w drodze zahaczyć można o najciekawsze miejsca w tej części miasta. Co warto zobaczyć w centrum Poznania? Plac Wolności z Fontanną Wolności, Teatr Wielki, Park Mickiewicza i… mnóstwo ciekawej architektury, infrastruktury i sztuki miejskiej wokół – tej zabytkowej, jak i współczesnej!
Wyskocz na Jeżyce i zobacz lamy
Co jeszcze robić w Poznaniu? Oddalić się od centrum! Jeżyce to dzielnica Poznania uznawana coraz częściej za atrakcję turystyczną. Mówi się, że to takie miejsce, które warto zobaczyć w Poznaniu. Czy słusznie? Pewnie, jeśli oprócz najbardziej zatłoczonych atrakcji, chcecie doświadczyć prawdziwego klimatu miasta i lokalności. Na pewno jednak na takie miejsca trzeba poświęcić trochę czasu… bo takie dzielnice to idealne miejsca, aby pogubić się w klimatycznych uliczkach, trochę pobłądzić, trochę poodkrywać. Czyli wszystko, tak jak lubię! Niestety, nam dużo czasu i wysiłku zajęło dojście do Jeżyc, dlatego dość pobieżnie zdążyłam zobaczyć tę dzielnicę.
ZOBACZ TEŻ: SKĄD BRAĆ DARMOWE EBOOKI I KSIĄŻKI? O PRZYJEMNOŚCI CZYTANIA
Za to całkiem przypadkiem trafiliśmy do Starego Zoo na Jeżycach! Obecnie jest to ogólnodostępny ogród zoologiczny, gdzie za darmo można popodglądać zwierzaki, ale też przysiąść na ławeczce, popodziwiać naturę i trochę odpocząć w cieniu drzew. Tylko kilka atrakcji jest odpłatnych, jednak w tym momencie były one i tak niedostępne do zwiedzania ze względu na pandemię. I tak warto jednak tam zajrzeć. Choćby po to, by zobaczyć, jak mają się lamy albo koziołki – w końcu te drugie to symbol Poznania.
Zjedz Poznań, czyli skosztuj lokalnych specjałów
Rogal świętomarciński, pyra z gzikiem, kaczka z kapustą i kluskami na parze, szare kluchy – to tylko kilka specjałów kuchni poznańskiej, które są jednocześnie lokalną atrakcją dla smakoszy. Owszem, nie do każdego przemawia takie menu kuchni wielkopolskiej. Jeśli jednak kalorii w podróży nie liczycie i lubicie lokalne smaki, to koniecznie spróbujcie chociaż kilku z tych smaczków. Nie polecę konkretnego miejsca, bo choć próbowałam, nie mam dostatecznrgo porównania do innych miejsc. A i tym razem szybciej zjadłam niż pomyślałam o zdjęciach… Na pewno jednak znajdziecie potrawy kuchni wielkopolskiej w wielu restauracjach i pubach, a rogale w kawiarniach czy cukierniach.
Co warto zwiedzić i zobaczyć w Poznaniu? Podsumowanie!
Ufff, to by było na tyle! Wszystkie te propozycje doskonale sprawdzą się, jeśli wybieracie Poznań na weekend. Choć uczulę, że najlepiej przedłużony o chociażby jeden dzień, jeśli nie lubicie szybkiego tempa. W końcu przy poznańskim piwie albo jedzeniu można się nieco zasiedzieć. A jeśli interesują Was też inne propozycje na udany weekendowy city break w Polsce, zobaczcie mój wpis o tym, co robić i zobaczyć w Lublinie, by dać się zaskoczyć. Tam też warto pojechać!
Jakie jeszcze atrakcje w Poznaniu polecacie? Co zobaczyć w Poznaniu przy następnym city breaku? A może znacie inne ciekawe miejsca, które warto zobaczyć, wybierając się na weekend do stolicy Wielkopolski? Dajcie znać. 😊
Możecie śledzić mnie także na Instagramie, gdzie na bieżąco dzielę się innymi, ciekawymi miejscami i doswiadczeniami – nie tylko z Poznania czy podczas city breaków!
Z uściskami,
Kamila